Biljka od koje se rade parfemi, ulja i čajevi, od koje mirišu čitave bašte i balkoni, a svojom elegancijom uklapa se u svaki prostor, svakako je jasmin.
Postoji više od 200 vrsta različitih samoniklih vrsta jasmina. Na našim prostorima najpoznatiji je obični ili bijeli jasmin, ali po svojim karakteristikama sve je, samo ne običan.
Taj jasmin može narasti do metar i po, a kada cvjeta, to je obično u skupinama od tri do pet cvjetova. Krasi ga dominantno jak, slatkast miris, a cvjeta upravo u ovom periodu, tokom juna i jula.
Potrebno mu je redovno zalivanje i godišnje obrezivanje kako bi se poboljšao njegov rast i cvjetanje. Ljubitelj je sunčanih mjesta u bašti i balkona, ali osim spomenutog obrezivanja, ne zahtjeva posebnu brigu.
KAKO UZGAJITI JASMIN?
Ako ste svoje vrtove ili balkone odlučili da uljepšate jasminom, birajte osunčana i topla mjesta. Ako živite u području mediteranske klime, možete ga posaditi direktno u baštu, ali u kontinentalnim krajevima preporučuje se sadnja u saksije koje tokom zime možete skloniti. Naime, jasminu smetaju mraz i hladni vjetrovi, a snijeg mu može oštetiti listove.
Jasmin može stvoriti predivan zaklon na balkonu koji će štititi od pogleda, a u isto vrijeme djelovati veoma dekorativno.
Jednom kada ga posadite, nastojte da što duže ostane na tom mjestu. Ako se naglo promjeni njegovo stanište pa, na primer, s osunčanog mesta ode u mračniji, biljka će doživjeti šok, a to će se vidjeti u obliku mrlja na njenim listovima.
Nakon što se cvjetanje jasmina završi, obavezno ga treba obrezati kako bi iduće godine mogao dati mirisne i lijepe cvjetove.
Zanimljivo je da tokom zimskih mjeseci lišće menja boju, pa tako listovi jasmina postaju crvenkasti.
OGRADA OD JASMINA
Bijeli jasmin pripada biljkama penjačicama. Vrlo se lako i brzo omota oko potpore, pa je zato idealan za stvaranje „ograde“ na balkonu koja će vas štititi od pogleda komšija.
Dodate li tome nekoliko jastučića, koktel i neko dekorativno osvjetljenje, najmirisnija i samo vaša oaza biće vam na dohvat ruke.
Pročitajte još