Umjerena fizička aktivnost važna za potpuni oporavak od COVID-19

    4 godine pre 853 pregleda Izvor: covidodgovor.me

Osobe koje prebole COVID-19 treba da vježbaju umjerenim intenzitetom kako bi ojačale i blagovremeno se vratile uobičajenim životnim aktivnostima, ocijenila je specijalistkinja primjenjene fizioterapije Danijela Dedejić.

Ona je za portal covidodgovor.me rekla da koronavirus ostavlja velike posledice na sve ljude, pri čemu ne treba da zanemarimo opšte fizičko stanje osoba koje se bore sa ovom bolešću.

Dedejić je navela da je COVID-19 nepredvidljiva bolest i da nije moguće znati koji dio mišićno-skeletnog sistema može zahvatiti i koju posledicu može ostaviti.

„Gledano iz ugla fizioterapeuta, ljudi su i prije virusa bili neaktivni, a sada tokom pandemije to je samo izraženije. Ukoliko posmatramo djecu i adolescente, uviđamo da je njihova neaktivnost u direktnoj srazmjeri sa gojaznošću i drugim bolestima i deformitetima modernog doba, poput skolioza i kifoza“, kazala je Dedejić.

DEDEJIĆ

Prema njenim riječima, pandemija samo dodatno pogoršava situaciju jer izolacija i karantin ograničavaju mogućnosti bavljenja fizickim aktivnostima.

„A potom, napadajući direktno pojedinca, slabi njegov organizam i obavezuje na mirovanje određeni period. Kod osoba koje prebole ovaj virus, jako je važno pravovremeno početi sa vježbama za jačanje mišića i povećanja obima pokreta u zglobovima, kao i sa vraćanjem uobičajenim aktivnostima dnevnog života“, smatra Dedejić.

Ona je naglasila da je umjerenost veoma važna jer bilo koja vrsta naglog opterećenja može da izazove kontra-efekat i opet ugrozi pacijenta, izazivajući mnoge druge komplikacije.

Zbog toga je, dodaje Dedejić, bitno da se svako posavjetuje sa stručnim licem poput fizioterapeuta i doktora.

„U dogovoru sa njima, treba dozirati stepen opterećenja i fizičke aktivnosti. Time bi se na bezbjedan i pravi način vratili svakodnevnim aktivnostima, kojima se pojedinac bavio prije infekcije“, pojasnila je ona.

Dedejić preporučuje osobama koje nisu zaražene, ali se nalaze u izolaciji, da tokom dana izdvoje malo vremena za sebe i odrade vježbe u trajanju od pola sata do sat, čime bi održavali svoje fizičko stanje i kondiciju.

Ona je istakla da su sportisti posebno ugroženi jer se na teren vraćaju oslabljeni i ostaju podložni raznim povredama koje mogu ostaviti posledice čak i na njihove karijere.

„Stoga je jako važno da svaki sportista, prije povratka profesionalnom bavljenju sportom, počne postupno vraćanje tijela u formu i time spriječi neželjene posledice koje virus može ostaviti, a to je nekada, nažalost, i potpuni prekid bavljenjem sportom“, zaključila je Dedejić.