Pad broja oboljelih od korone, ne smanjuje se broj testiranja, očekuju veće količine vakcina…

    4 godine pre 564 pregleda Izvor: cdm.me

U Crnoj Gori bilježi se pad broja novooboljelih od koronavirusa. Trenutno su u državni aktivna 2753 slučaja, saopštila je na današnjoj konferenciji za novinare epidemiološkinja Instituta za javno zdravlje Radica Raičević. Ona tvrdi i da se ne smanjuje broj testiranih građana, kao i da se eoma brzo očekuju veće količine vakcina.

Od sjutra do 30. aprila važiće nove mjere koje je na preporuke IJZ donijelo Ministarstvo zdravlja.

Na snazi je i dalje zabrana međugradskog saobraćaja vikendom u cijeloj državi. Iz Ministarstva zdravlja je saopšteno da ugostiteljski objekti mogu da rade od sedam do 23 sata u punom kapacitetu – vani i unutra – uz najviše četiri osobe za stolom. Dozvoljena su samo i sjedeća mjesta, uz dozvoljenu živu muziku u periodu o 18 do 21 sat. Zbog poboljšanja epidemiloške situacije ublažene su mjere u Nikšiću, Mojkovcu, Beranama i Kolašinu.

“Ako se nastavi trenad pada obolijevanja možemo očekivati i manje smtrnih slučajeva. U našoj zemlji 21 opština je u zelenoj zoni, samo su tri u crvenoj Pljevlja, Šavnik i Andrijevjca. Južni region bilježi pad stope kumulativne incidencije”, istakla je ona.

Prema njenim riječima mjere su dovele do poboljšanja kompletne epidemiološke situacije.

“Nije se smanjio broj testitanja. Testitiramo sve one kojima je po indikacijama potrebno testitanja. Postotak pozitivnih je između 10 i 15 odsto. Na drugom mjestu smo po broju testitanih u regionu na milion stanovnika, iza Slovenije”, naglasila je Raičević.

U Crnoj Gori je zaključno sa jučerašnjim danom AstraZenekom vakcinisano 17.647 građana, a Sinifarmom 27.375. Sputnjik prvom komponentom je vakcinisano preko 6.700 građana, a drugom komponentom preko 6.300.

Vršilac dužnosti durektora Uprave za inspekcijske poslove Ilir Harasani najavio je da će UIP inspekcijske poslove pojačati nadzor, posebno zbog predstojećih praznika.

“Fokus će biti na primorje i Podgoricu. Apelujem na građane i ugostitelje da poštuju mjere, da se nastavi trend pada novih slučajeva, kako bi što spremnije dočekali turističku sezonu”, dodao je on.

Odgovarajući na pitanja kada stižu nove dozeSinofarm vakcina i da li alergični na penicilin mogu da prime vakcinu Sputnjk Raičević je rekla da zadnje sedmice aprila stižu Sinofarm vakcine.

“Alergija na penicilin nije kontraindikacija da se ne smije primiti vakcinu Sputnjik ali uz prodružen zdravstveni nadzor”, dodala je ona.

Na pitanje novinara zašto je manji broj vakcinisanih i zašto AstraZeneca nije podijeljena u dvije doze Raičević pojašnajva da je određena dinamika za proces vakcinacije, kao i postoje interesovanje građana za vakcine koje nisu trenutno dostupne “pa vjerovatno oni čekaju te vakcine”.

“Druga doza AstraZeneke daje se u periodu od četiri do 12 sedmica. Preporučili smo građanima da drugu dozu da prime za četiri sedmice, da bi što prije ljudi stekli imunitet. Nema bojazni i ako da prođe više od četiri sedmice do druge doze”, navela ej Raičević.

Ona naglašava da nije preciziran termin druge doze, već da je između četiri i 12 sedmica.

Da li je u Crnoj Gori detektovan indijski soj koronavirusa Raičević kaže da se pojavio više sojeva.

“Osnovne mjere prevencije može jedino da nas spasu od toga. Nemamo mogućnost u IJZ da detektujemo te viruse. Za britanski soj uzorke smo slali u Berlin”, odgovorila je ona.

Raičević tvrdi da proces vakcinacije ide projektovanom dinamikom na osnovu broja vakcina koje su dobili.

“Uvijek može bolje. U iščekivanju smo dolaska velikog kontigenta vakcina. Apelujemo na građane da pokazu veću zainteresovanist za vakcinisanjem”, poručila je ona.