Šovinističke i diskriminatorne poruke usmjerene protiv pripadnika manjinskih naroda u Crnoj Gori predstavljaju nedopustivu i opasnu retoriku koja podstiče dalje podjele u društvu, čemu se institucija Zaštitnika snažno protivi i poziva na procesuiranje pojedinaca koji su izazvali incident.
– U nizu događaja koji nastavljaju da podgrijavaju tenzije u društvu, među kojima su i napad na učenike Bogoslovije i sveštenstvo, skrnavljenje državnih simbola, uvrede i maltretiranje na društvenim mrežama i fizički obračuni – poslednji slučaj iz Pljevalja ozbiljno opominje i poziva na reakciju protiv ugrožavanja međuvjerskog i nacionalnog mira, koji čine srž i osnov stabilnosti zemlje, koje kao takve svi moramo poštovati i braniti, naglašavaju iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Neupitno je, po Obdusmanu, pravo ljudi da protestuju, da se spontano okupljaju, kao i političara da izraze reakciju na određene događaje, ali ne uvredama i ucjenama, posebno ne na način koji odudara od standarda slobode govora i okupljanja. – Scene nasilja i vrijeđanja po etničkom i vjerskom osnovu ne mogu biti način ishodovanja političkih i drugih odluka, jer to protivriječi očuvanju ljudskog dostojanstva i poštovanju različitosti.
Kako tvrde, već duže ukazuju na štetnost i opasnost kreiranja i tolerisanja atmosfere netrpeljivosti i podjela, koliko god politička i druga važna društvena događanja im bili plodno tlo i potpora, pa i ovom prilikom molimo građane da ne potpadnu pod ovakve uticaje, posebno u sredinama sa mješovitim stanovništvom. – Crna Gora mora imati demokratski kapacitet da izađe iz kruga netolerancije i nasilja, posebno imajući u vidu ne tako daleku burnu istorijsku prošlost i kontekst. Zbog toga, počevši od sebe, svaki građani/ka moraju znati pogubnost tolerisanja ovakvih incidenata, a dužnost je ove institucije da crnogorsku javnost upozori o tome, zaključuju se u saopštenju.
Pročitajte još