NOVI PROBLEMI U RADU PLJEVALJSKE BOLNICE- POSLE SKENERA U KVARU I RENDGEN APARAT

    4 godine pre 2279 pregleda Izvor: PV Informer

REDAKCIJA –

Već izvjesno vrijeme u pljevaljskoj bolnici nije u funkciji skener aparat,a radi se o najstarijem skeneru u Crnoj Gori, 2005. godište, repariran 2009. godine, za koji je proizvođač otkazao podršku prije 2 godine. U međuvremenu pacijenti se upućuju na radiološke dijagnostičke preglede u Bijelo Polje ili u neke druge zdravstvene ustanove. Ovih dana je otkazao i rendgen aparat iako je u vrijeme epidemije kovida izuzetna potreba za njim. Krenulo se u tendersku proceduru nabavke novog skenera, pa se iz menadžmenta bolnice nadaju da će u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Fondom zdravstva uspjeti da se obezbjede sredstva za novi skener ali je vrijeme za koje se može nabaviti veoma neizvjesno.

U razgovoru sa dr Sašom Grbovićem, direktorom Opšte bolnice Pljevlja, Redakcija portala je dobila informaciju da će opravka rendgen aparata, koji je iz 2009. godine koštati oko15.000 eura, pa se nadaju da bi servisna služba za opravku rendgen aparata trebala pristupiti otklanjanju kvara već sledeće nedelje. Pored ovoga rendgen aparata koji je u kvaru postoji i stari rendgen aparat ali se u bolnici može koristiti samo za ortopedska snimanja, dok se za snimanje pluća može koristiti jedino mobilni rendgen koji se nalazi u Kovid odjelenju i može ga koristiti samo određena grupa pacijenata, zavisno od tjelesne konstrukcije. Pljevljima je što prije potrebna nabavka nove medicinske opreme jer je postojeća veoma dotrajala.

Na Kovid odjelenje se sa odmora zbog potrebe posla vratila dr Mirha Hasanbegović koja je opet preuzela rad sa Kovid pacijentima u Kovid odjeljenju, a u radu joj pomažu jedino specijalizanti jer specijalisti opet ne rade u Kovid odjeljenju.

Redakcija portala je kontaktirala dr Čolovića specijalistu urologije koji je potvrdio da specijalisti opet ne rade u Kovid odjelenju i da je to odluka menadžmenta bolnice, posle povratka dr Mirhe Hasanbegović sa godišnjeg odmora. Specijalisti su samo kratko vrijeme po određenom rasporedu sačinjenom u menadžmentu bili angažovani u Kovid odjelenju.

Na bolovanju su već duže vrijeme internista dr Dane Marković i infektolog Ivanka Brajović, a u međuvremenu na Hiruškom odjelenju je registrovan jedan oboljeli ljekar i nekoliko medicinskih sestara pozitivnih na Covid 19, pa je u toku proteklog dana izvršeno testiranje kompletnog medicinskog osoblja na Hiruškom odjeljenju. Ortopeda iz Pljevalja trenutno nema u bolnici, pa u bolnicu dolaze ortopedi iz Nikšića. U planu je da kad se vrati dr Brajović, infektolog sa bolovanja, da ona bude načelnik Kovid odjelenja, a da joj u radu po njenom povratku pomažu internisti, tako da se rotiraju po nedelju dana, uz dodatnu pomoć doktorice Slađane Ćorić iz Mojkovca koja bi od 1. maja mogla raditi uz dr Hasanbegović i puno značiti u radu u Kovid odjelenju.

Dr Saša Grbović, novi direktor Opšte bolnice Pljevlja posebno je istakao rad medicinskog osoblja u Kovid odjelenju koje je iako malobrojno i u teškim uslovima za rad ostvarilo odlične rezultate. Direktor predlaže da mediji naprave reportažu o osoblju Kovid odjelenja, da bi građani bili objektivno upoznati koliko je to težan posao, posebno za one zdravstve radnike koji su tu od samog početka epidemije Covid 19 i uz to izdržale i psihološke napade od pojedinih građana, iako ovo medicinsko osoblje radi predano i praktično su posvetile svoj život liječenju oboljelih od korone.

Ono što zabrinjava je da su Pljevlja i dalje u samom vrhu po broju novopozitivnih na dnevnom nivou i broju preminulih u prethodnom periodu, iako je primjetan mnogo bolji odnos građana Pljevalja u poštovanju mjera. Očekuje se da bi početak intenzivnijeg vakcinisanja medicinskog osoblja i ostalih građana Pljevalja mogao dati bolje rezultate u smanjenju broja novopozitivnih građana Pljevalja, iako još nema informacija kad bi mogli početi sa radom punktovi za masovnije vakcinisanje građana.