Za službena putovanja duplirali troškove

    5 godina pre 642 pregleda Izvor: dan.co.me

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK), na čijem je čelu direktor Sreten Radonjić, zatražila je da joj za 2020. godinu budžet bude 1.715.104 eura, što je za 215.104 eura više od limita koji im je postavilo Ministarstvo finansija. Inače, Zakon o sprečavanju korupcije propisuje da odobrena sredstva za funkcionisanje i rad Agencije ne mogu biti manja od 0,2 odsto tekućeg budžeta Crne Gore, a ASK je ove godine po prvi put riješila da traži više sredstava nego što je budžetski minimum.

Kada se pogledaju budžetske stavke u odnosu na ovu godinu, Radonjićeva institucija je tražila da im se dupliraju rashodi za službena putovanja, koji su ove godine bili projektovani na 31.500 eura, dok za narednu planiraju da u te namjene potroše 35.500 eura više, odnosno 67.000. Takođe, traže više novca i za reprezentacije, odnosno 14.000, dok su ove godine na raspolaganju imali 8.000 eura.

U nacrtu budžeta daje se i objašnjenje za veliko uvećanje izdataka za službena putovanja.

– Jedna od nadležnosti Agencije je uspostavljanje regionalne i međunarodne saradnje sa antikorupcijskim organima drugih zemalja i međunarodnim organizacijama, koja, između ostalog, uključuje promociju antikorupcijskih napora i ostvarenih rezultata u borbi protiv korupcije u Crnoj Gori; ispunjavanje preuzetih obaveza koje proističu iz članstva Crne Gore u međunarodnim organizacijama, upoznavanje sa najboljim praksama partnera iz EU i šire, kao i izrada predloga projekata i njihovo kandidovanje kod regionalnih i međunarodnih organizacija. Ovo podrazumijeva učešće predstavnika Agencije na obavezujućim sastancima radnih grupa i ekspertskih tijela EU, GREKO, UN, OECD, OEBS, EPAC, RCC, RAI i drugih međunarodnih organizacija, učešće u drugim međunarodnim događajima – piše u obrazloženju.

ASK planira da ove godine više troši na advokatske, notarske i pravne usluge pa su za tu stavku budžet povećali za 8.000 eura, odnosno sa 2.000 u 2019. na 10.000 za 2020. Za konsultantske usluge traže 40.000 eura, dok su ove godine za tu stavku imali 30.000.

Takođe, ASK je isplanirala i 100.000 eura za davanje pozajmica i kredita.

– Navedena sredstva su planirana za rješavanje stambenih potreba zaposlenih jer veliki broj zaposlenih u Agenciji nema riješeno stambeno pitanje – navodi se u obrazloženju ASK.

Transferi institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru ostali su na istom nivou kao za tekuću godinu i iznose 4.000 eura. Ipak, smanjeni su izdaci za opremu za 3.840 eura i za te namjene plan je da naredne godine potroše 18.000 eura. ASK je povećala naknade za otpremnine sa jednog eura u ovoj godini na 20.000 za 2020, dok su u isto vrijeme za 1.000 eura smanjili izdatak za jubilarne nagrade za koje je za narednu godinu opredijeljeno 1.000 eura.

Najviše novca ASK će potrošiti za bruto zarade i doprinose i to 941.903 eura, što je ipak smanjenje u odnosu na tekuću godinu za 32.800. Stavka „ostala lična primanja“ koja nije definisana u smislu da se precizira šta podrazumijevaju povećana je sa 20.001 euro u 2019. godini na 71.000 za 2020. godinu.

Izostaje proaktivnost
EK je u izvještaju o napretku navela da Crna Gora ima određeni nivo napora u borbi protiv korupcije, ali da uprkos određenom napretku, naročito u pogledu institucionalnih kapaciteta, još izostaje proaktivnost.

– Potrebno je riješiti izazove koji se odnose na nezavisnost i postavljanje prioriteta Agencije za borbu protiv korupcije. Treba da se poboljša i oblast finansijskih istraga, zaplene i konfiskacije imovine. Dalje, potrebno je poboljšati evidencije uspješnih istraga i presuda, a to će biti moguće samo u okruženju gdje su nezavisne institucije zaštićene od bilo kakvog nepotrebnog uticaja i podstaknute da u potpunosti iskoriste svoja ovlašćenja – piše u poslednjem izvještaju.

Kritika sa svih strana
ASK se u ovoj godini ali ni u prethodnim godinama nije mogla pohvaliti pohvalama na račun svog rada, pa je čak najoštrije kritikovana i u izvještajima Evropske komisije koja je navela da Agencija još nije shvaćena kao dovoljno nezavisna i proaktivna, a zbog ličnih veza,između svog rukovodstva i političke elite i dalje postoje tvrdnje o njenoj političkoj instrumentalizaciji. Direktor ASK Radonjić je u rodbinskim vezama sa premijerom Duškom Markovićem, jer je kćerka direktora ASK udata za sina predsjednika Vlade. U izvještaju o napretku se navodi da bi se ojačalo povjerenje javnosti, ASK treba da radi nezavisno od bilo kakvog političkog uticaja, a njena uprava i osoblje treba da obezbijede maksimalnu transparentnost, integritet i nepristrasnost.