Ujedinjeno Kraljevstvo pružilo je ekspertizu Crnoj Gori kako bi podržalo razvoj propisa o nezakonitom bogaćenju, kazala je za „Dan“ britanska ambasadorka Karen Medoks. Ona je istakla da Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje otvoreno za dalju saradnju sa crnogorskim partnerima na suzbijanju finansijskog kriminala i korupcije.
– Važno je uspostaviti odgovarajući zakonodavni okvir za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i odgovarajuće institucije za sprovođenje tog zakonodavstva. Zakoni koji se odnose na nezakonito bogaćenje zasigurno su jedan od elemenata u suzbijanju finansijskog kriminala. Ujedinjeno Kraljevstvo je pružilo ekspertizu Crnoj Gori kako bi podržalo razvoj propisa o nezakonitom bogaćenju – rekla je Medoks.
Kako je naglasila, ključ je primjena u praksi.
– Koliko će bilo koji novi zakon dati doprinos vladavini zakona u Crnoj Gori ne zavisi samo od njegovog sadržaja, već i od toga koliko se dobro primjenjuje u praksi. Ujedinjeno Kraljevstvo je otvoreno za dalju saradnju sa crnogorskim partnerima na suzbijanju finansijskog kriminala i korupcije – navela je Medoks.
Ona je odgovorila na naše pitanje da li smatra da je zakon o porijeklu imovine jedan od krucijalnih u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije. S obzirom da je najavila ekspertsku pomoć Crnoj Gori u toj borbi, interesovalo nas je šta konkretno naša zemlja može očekivati od Velike Britanije kad je u pitanju donošenje zakona o porijeklu imovine i koliko će donošenje tog zakona doprinijeti vladavini prava u Crnoj Gori.
Nova vlast, odmah nakon što je preuzela institucije i formirala Vladu, u više navrata je poručila da im je ključni cilj beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. Najavili su usvajanje sistemskih zakona, među kojima je i zakon o porijeklu imovine koji će obuhvatiti sve javne funkcionere.
Pročitajte još