Socijalne nadoknade i prava moraju biti pravednija, kako bi se uklonile razlike i nelogičnosti koje sada postoje, poručila je predsjednica Fondacije Banka hrane Crne Gore Marina Medojević.
Ona kaže da zakonom treba propisati uslove za ostvarivanje prava na dečiji dodatak, a granicu treba da određuje ministarstvo socijalnog staranja.
Medojević kaže da će novim predlogom dječiji dodatak biti dostupan svakom djetetu do navršene šeste godine, čak i porodicama milionera ukoliko su im djeca tog uzrasta, a kojih je u Crnoj Gori prema evidenciji Centralne banke ima šezdeset tri u 2020.
“Nakon šeste godine dječiji dodatak mogu po novom predlogu Vlade, kao i do sada samo u nešto većem iznosu dobiti samo djeca čiji su roditelji korisnici socijalne pomoći i to najviše troje djece u porodici. Šta je sa djecom porodica koje su nezaposlene, a formalno ne zadovoljavaju kriterijume za socijalnu pomoć?”, pita Medojević.
Ona kaže i da treba napraviti registar svih davanja u državi, od lokalnih do nacionalnih.
“Takođe treba povezati svu pomoć kojemu crpe građani od NVO, neki i od više organizacija odjednom. Nije zanemarljiv ni doprinos pravnih lica ugroženima. I ona moraju biti u istom sistemu”, poručio je Medojević.
Ona kaže da moramo povezati sve podatke na nivou države i društva kako bi znali kome pomoć ide i u kom obimu, kako bi se izbjegle zloupotreba.
“Smatram da mora postojati dohodovni cenzus u dodjeli prava djece na besplatan vrtić, školski prevoz, knjige, užinu, školski pribor, internet, računar, obuću i odjeću, kako bi pomoć dobila sva djeca koja žive u nemaštini”, zaključila je Medojević.
Pročitajte još