Bivši ministar poljoprivrede Petar Ivanović, doskorašnji direktor Investiciono-razvojnog fonda Zoran Vukčević, bivši ministar poljoprivrede u Vladi izbornog povjerenja iz 2016. godine Budimir Mugoša i procjenitelj Milan Adžić saslušani su juče u Specijalnom tužilaštvu u okviru izviđaja oko nenamjenskog trošenja kredita od 50 miliona eura iz Abu Dabi fonda, potvrđeno je Pobjedi.
Prema našim saznanjima, za danas je planirano saslušanje vlasnika firmi koje su, kako se sumnja, dobijale kredite koje su trošile nenamjenski.
Ivanović je juče na poziv specijalne tužiteljke Stojanke Radović saslušavan više od četiri sata, nakon čega je napustio zgradu Tužilaštva. Prema saznanjima Pobjede, on je saslušavan bez prisustva advokata.
Za razliku od njega, Vukčević je došao u pratnji advokata Zdravka Begovića.
Tokom dvočasovnog saslušanja, on je negirao sumnje Specijalnog tužilaštva. Istakao je da za sve što je radio postoji dokumentacija koja će potvrditi da je bilo po zakonu i propisanim procedurama.
Mugoša se nakon saslušanja oglasio saopštenjem u kojem je naveo da podržava sve aktivnosti tužilaštva, u smislu utvrđivanja svih elemenata koji se tiču ispitivanja bilo čije odgovornosti u svakom, pa i u slučaju korišćenja sredstava iz Abu Dabi fonda.
– Iskazujem svoju punu spremnost da i u budućem periodu sarađujem sa nadležnim organima i pomognem u cilju rasvjetljavanja i utvrđivanja pune istine i tim povodom sam dao izjavu nadležnim organima. Do tada, kada je moje ime u pitanju, molim medije i sve druge da jeftinim ,,spinovanjem“ ne pokušavaju da narušavaju moj integritet koji sam cijeli život gradio – kazao je Mugoša.
Osumnjičeni procjenitelj Milan Adžić u telefonskom razgovoru nije želio da odgovara na pitanja Pobjede, ni da potvrdi da li je juče saslušan.
IZVIĐAJ
Specijalno tužilaštvo početkom 2019. godine počelo je da ispituje da li je bilo nezakonitih radnji prilikom dodjele i realizacije 50 miliona američkih dolara kredita koje je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja Crne Gore 2015. godine dobilo iz Abu Dabi fonda za razvoj – za podsticaj razvoja poljoprivrede na sjeveru Crne Gore.
Sporazum o dugoročnom kreditiranju crnogorske poljoprivrede u Ujedinjenim Arapskim Emiratima sa predstavnicima Abu Dabi fonda za razvoj potpisali su tadašnji ministar poljoprivrede Petar Ivanović i predsjednik Odbora direktora crnogorskog Investiciono-razvojnog fonda Zoran Vukčević.
Izviđaj je pokrenut zbog podjele 23 miliona dolara, koje je Ministarstvo poljoprivrede dodijelilo za devet crnogorskih firmi. Sumnja se da su neke od njih, suprotno ugovoru, novac iz povoljnih kredita za koje garantuje država iskoristile za neke druge namjene.
Odluka tužilaštva da ispita taj slučaj uslijedila je nakon završetka istraživačkog TV serijala ,,Mehanizam“. Istraživački tim novinara došao je do podataka da su četiri projekta problematična, dok su u preostalih pet projekata investicije realizovane do kraja ili djelimično.
Prema uslovima finansiranja iz Abu Dabi fonda, bilo je propisano da iznos kredita može da bude najmanje milion, a najviše tri miliona USD, a novac je bio predviđen za namjensko trošenje.
Problematični projekti
Navodno, kako je objavljeno u emisiji „Mehanizam“, uslovi kredita iz arapskog fonda na papiru su bili veoma povoljni, sa kamatnom stopom od 2,5 odsto, grejs periodom od četiri godine i rokom otplate 17 godina.
Firme su bile u obavezi da podnesu prijavu sa detaljno razrađenim projektom i planom o trošenju novca.
Na listi firmi koje navodno nijesu namjenski potrošile dobijeni kredit našla se kompanija ,,Agro carine“ u vlasništvu Čedomira Popovića. Ova firma dobila je kredit od dva i po miliona dolara za razvoj farme ovaca u Plužinama. Kredit je vraćen 2018. godine, a kako tvrde autori serijala „Mehanizam“, ni cent od ovog kredita nije uložen u rekonstrukciju te firme.
Tužilaštvo, osim ,,Carina“, provjerava i kredit od tri miliona dolara firmi Vektri Jakić, vlasnika Dragana Brkovića, koja je u trenutku dobijanja kredita bila veliki poreski dužnik i u stečaju. Sporan je i zalog te firme, zbog čega je moguće da će kredit vraćati država.
Problematičan je i kredit od tri miliona dolara firmi IM Gradina iz Rožaja vlasnika Džemala Škrijelja, koji je trebalo da bude iskorišćen za proširenje kapaciteta mesoprerade. Prema izvještajima Poreske uprave, ta firma ima jednog zaposlenog i ukupnu imovinu od 190.000 eura. Inače, Gradina i Gradina Company, povezanih vlasnika, u blokadi su pet godina sa nenaplativim dugom od 2,8 miliona eura.
Četvrti problematični kredit u iznosu od tri miliona dolara odobren je firmi Milkraft iz Pavinog Polja kod Bijelog Polja, čiji je vlasnik Dragan Burić, počasni konzul Crne Gore u Panami. Burić je potvrdio pisanje medija da je direktor 18 of-šor firmi iz Paname. Ta mljekara djelimično je izgrađena, ali i pored najava nije počela rad.
Preostalih pet kredita iz arapskog fonda dobile su firme koje su završile projekte: Mesna industrija Goranović, Eko per, fabrika mlijeka Nika, hotelsko preduzeće ,,Durmitor“ Žabljak i Mesopromet Franca.
Pročitajte još