NATO demantovao Boškovića: Bezbjednosne provjere isključiva nadležnost Crne Gore

    4 godine pre 907 pregleda Izvor: pobjeda.me

Proces sigurnosnih i bezbjednosnih provjera u Crnoj Gori isključiva je nadležnost zemalja članica. To je Pobjedi saopšteno iz NATO, povodom imenovanja u bezbjednosnom sektoru Crne Gore, među kojima je i Radule Čović.

– Ne komentarišemo obavještajna pitanja zemalja članica. Proces bezbjednosti i sigurnosnih provjera isključivi je, suvereni prerogativ zemalja članica – kazali su nam iz Alijanse.

Poslanik Demokratske partije socijalista i bivši ministar odbrane Predrag Bošković, kazao je prije nekoliko dana da je siguran da će NATO reagovati nakon posljednjih kadrovskih rješenja u crnogorskom bezbjednosnom sektoru. On je to saopštio nakon što je za v.d. Obavještajno bezbjednosnog direktorata OBD Aleksandar Šaranović, postavio za svog saradnika Radula Čovića, majora protiv koga je vođen postupak zbog sumnje da je zloupotrijebio položaj u Vojsci Crne Gore dok je bio u štabu NATO-a u Poljskoj.

– Za v.d. generalnog direktora Obavještajno-bezbjednosnog direktorata u Ministarstvu odbrane određen je Aleksandar Šaranović, do postavljenja generalnog direktora ovog direktorata u skladu sa zakonom, a najduže do šest mjeseci – saopšteno je iz Vlade nakon jučerašnje sjednice.

Za bliskog saradnika, Šaranović je postavio Radula Čovića, čije imenovanje je izazvalo velike polemike u javnosti.

Poslanik i član skupštinskog Odbora za bezbjednost Raško Konjević (SDP) takođe je objavio je da je Čović napravio propust u postupanju sa povjerljivim dokumentima NATO. On je pitao potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića da li je tačno da je R.Č. počinio teži prekršaj:

– Da li je tačno da je R. Č. bio u štabu NATO-a u Poljskoj na pripremama za misiju za Letoniju. Nakon upozorenja partnera da je počinio teže prekršaje sa NATO dokumentima vraćen odmah. Ako je ovo tačno, je li ovo poštovanje partnera – pitao je Konjević i Ministarstvo odbrane.

Iz resora Olivere Injac pojasnili su da se radi o profesionalcima profilisanim za obavljanje složenih vojnih zadataka, koji su i do sada obavljali odgovorne funkcije u Ministarstvu odbrane, Generalštabu i jedinicama Vojske u domenu obavještajno-bezbjednosnih poslova.

– Naši NATO saveznici i partneri nikada nijesu osporili njihov rad. Neprimjerena je ocjena da će postojati uticaj stranih faktora raspoređivanjem ovih lica na dužnosti čiji opis poslova obuhvata obavljanje zahtjevnih zadataka u Obavještajno-bezbjednosnom direktoratu, jer je riječ o oficirima koji su više puta dokazali posvećenost instituciji i državi Crnoj Gori, što je ključna smjernica za usmjeravanje kadrovske politike u OBD – pojasnili su iz Ministarstva.