Centralno grijanje i uštede

    4 godine pre 358 pregleda Izvor: antenam.net

Jedna od osnovnih ljudskih potreba je potreba za toplinom, odnosno grijanjem. Tokom sezone grijanja, skoro 90% ukupne potrošnje energije u domaćinstvu troši se na grijanje prostorija i pripremanje tople vode. Upravo zbog ovih razloga, najveće energetske uštede možemo ostvariti sa sistemom grijanja. Konkretno, sistem grijanja koji nam nudi najveći nivo kontrole i samim time povećava potencijal uštede je centralno grijanje. Za maksimalnu uštedu i učinkovitu primjenu sistema grijanja jednako je bitna dobra toplinska izolacija. Na taj način zadržavamo toplinu u našem domu i štedimo na energiji. Odabirom energetski učinkovitog sistema grijanja možemo smanjiti troškove grijanja za čak 40%. Sistem grijanja se odnosi na sve elemente u domu koji služe za zagrijavanje prostora, odnosno za postizanje osjećaja toplinske ugodnosti.

Sistem grijanja se dijeli na dvije osnovne kategorije:

pojedinačno ili lokalno

centralno

PREPORUKE ZA ODRŽAVANJE TEMPERATURA U RAZLIČITIM DIJELOVIMA KUĆE

Ugodna temperatura stvar je navike i lične percepcije ugodnosti. Međutim, postoje preporuke za održavanje temperatura u pojedinim prostorima kojih bismo se trebali pridržavati:

prostorije za boravak 20-21°C

kupatilo 24°C

hodnici i predsoblja 15°C

spavaće sobe 18°C

preko dana, kad nikoga nema kod kuće 16°C, za vrijeme godišnjeg odmora 10°C.

NEKOLIKO KORISNIH SAVJETA ZA ENERGETSKE UŠTEDE PRI GRIJANJU

Godišnje je moguće uštedjeti 3 – 6% energije tako da temperaturu koju održavate u prostoru smanjite za samo 1°C.

Najbolje da temperaturu noću smanjite za cca 5 °C. Grijanje možete smanjiti već dva sata prije odlaska na spavanje.

Noću biste temperaturu na radijatorima trebali samo smanjiti, a ne potpuno isključiti, kako se prostorija ne bi potpuno rashladila. Rashlađena prostorija zahtijeva veći protok vode za grijanje kako bi se ponovo zagrijala.

Ako ispred radijatora vise zavjese ili stoji namještaj, to sprječava cirkulaciju topline u prostoru. Grijanje u tom slučaju ne može razviti svoje puno djelovanje i mora se jače zagrijati, a to povećava troškove grijanja.

Kod provjetravanja, prozore nakratko (cca. 5 minuta) treba otvoriti u potpunosti, umjesto da ih se dugo drži djelomično otvorenima. Na taj način otvoreni prozori dopuštaju da svježi vazduh uđe, a da toplina ne izađe van.

Dok provjetravate veći dio prostorija, isključite grijanje.

Pazite da su prozori / vrata dobro zatvoreni budući da u protivnom izlazi puno topline.

Zavjese, roletne i grilje bi se noću trebale zatvoriti jer se tako sprječava brzi gubitak topline te ulazak hladnoće.

PAR RIJEČI ZA KRAJ

Najčešće greške su održavanje previsokih temperatura u prostorijama, ali i snižavanje temperature otvaranjem prozora. Regulacija temperature u prostoru treba se osigurati ugradnjom regulacijskih uređaja za sisteme grijanja, poput radijatorskih termostatskih ventila, sobnih termostata ili pametnih termostata. Naučite više o pametnim termostatima i njihovom potencijalu za energetsku uštedu.