Obraćanje predsjednika Sindikata Uprave i pravosuđa CG – Nenada Rakočević
Glavni odbor SUPCG je na sjednici održanoj dana 26.septembra donio odluku da se od Vlade Crne Gore traži uvećanje zarada za sve zaposlene u državnoj upravi, lokalnim upravama i pravosuđu.
Davno je sazreo trenutak da se traži povećanje zarada . Nadamo se da će Vlada imati razumjevanja i za ovaj dio svojih službenika kao što ima razumjevanja i za ostale.
Poslednje uvećanje bilo je davne 2016 godine sa donošenjem zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i to je uvećanje bilo do minornih 5%.
Tražimo od Vlade CG da obezbjedi sredstva za uvećanje plata,a ubjeđeni smo da sredstva postoje, jer kao što je sva javnost upoznata para ima za sve drugo osim za običnog radnika.
Prema javno iznjetim podacima Crna Gora je ekonomski lider u regionu, pa ako je tako neka se onda ugledamo na susjednu Srbiju gdje je najvljeno od njihove Vlade uvećanje zarada do 15% za čitav javni sektor.
Tako i mi ovim putem tražimo od naše Vlade da se zarade za zaposlene u državnij upravi, lokalnim samoupravama i pravosuđu uvećaju za 15%.
Upoređujući visinu zarada sa privatnim sektorom može se primjetiti da je u poslednje vrijeme privatnom sektoru značajno skočila visina zarade. Odlaskom crnogorske mladosti i stručnosti u inostransvo, pojavio se deficit radne snage, tako da je visina plata u privatnom sektoru usled navedenog problema značajno premašila visinu zarada zaposlenih u javnom sektoru.
Za boljim životom odlazi značajan broj zaposlenih u državnom sektoru, što znači da ako se uskoro ne poboljšaju uslovi rada u ovoj djelatnosti, ostaćemo bez kadrova, ostaćemo bez struke.
Apelujemo na na Vladu, kao našeg poslodavca da dobro obrati pažnju i da izađe u susret našem zahtjevu, da nađe način i uveća plate za 15 % , te da na taj način umanji sve veće nezadovoljstvo državne i lokalne administracije, kako bi uspjeli makar malo ispratiti sva ona uvećanja cijena i sve skuplji život, odnosno da bar malo, ne dovoljno, već samo malo za ovaj iznos poboljša standard svojih službenika, kao što je poboljšan starješinskom kadru koji pripadaju grupama A,B i C zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
Takođe od Vlade CG zahtjevamo da se pod hitno privede kraju usaglašavanje, odnosno izmjene granskog kolektivnog ugovora za oblast uprave i pravosuđa, jer su svi rokovi za navedeno probijeni.
Sekretarka Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore – Refadija Abdić
Državna i lokalna uprava zapošljava oko 20 000 ljudi. Ovo su podaci iz Plana optimizacije Javne uprave Crne Gore iz 2017 godine. Impozantna brojka. Drugačije kazano, mi smo najširi servis i na usluzi smo građanima Crne Gore.
Tražimo od Predsjednika Vlade povećanje zarada državnim i lokalnim službenicima i namještenicima za minimum 15 % i da se to povećanje planira u Budžetima za 2020 godinu. Znači , tražimo povećanje isključivo za izvršni kadar.
Suvišno je danas obrazlagati naš zahtjev i navoditi statističke podatke i povećanju troškova života, a istina je jedna, zaboravili smo kada su poslednji put naše zarade povećane.
Model povećanja zarada prepuštamo Premijeru.
Hoće li to uraditi kroz izmjenu zakona o zaradama u javnom sektoru ili povećanjem obračunske vrijednosti koeficijenta, nama je sasvim svejedno.
Ono čega mi zaposleni nismo bili svjesni, a u međuvremenu osvjestilo nas je saznanje, da nas sindikat nije valjano zastupao u postupku donošenja Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru.
Samo tako je moguće pojasniti, kako je napravljena ogromna razlika u zaradama između državnih i lokalnih funkcionera sa jedne i službenika i namještemika sa druge strane, ili prostije rečeno između rukovodnog i izvršnog kadra.
Premijeru ipak predlažemo još jedan model mogućeg povećanja zarada državnim i lokalnim službenicima i namještenicima. Smanjite razliku u zaradama između rukovodnog i izvršnog kadra na način što će te izvršiti pravednu preraspodjelu iz enormno većeg u manje.
Pročitajte još