Nikola Vukčević državni sekretar za kulturu

    4 godine pre 707 pregleda Izvor: cdm.me

Reditelj i redovni profesor Univerziteta Crne Gore Nikola Vukčević prihvatio je poziv da bude državni sekretar za kulturu u Ministarstvu prosvjete, kultura, sporta i nauke.

“U procesima koji se dešavaju, odabrao sam aktivnu ulogu, koja mi je i do sada bila svojstvena. Iako sam planirao da, od ove godine, usporim tempo u budućoj karijeri i poslu, jer sam, poslije 18 godina rada na Univerzitetu stekao zvanje redovnog profesora i istovremeno, nakon pet godina, uspio da okončam snimanje zahtjevnog igranog filma, u najkomplikovanijoj pandemijskoj godini naših života, te da se malo više nego do sada posvetim svojoj porodici i malom porodičnom vinogradu – odlučio sam se da prihvatim ovaj poziv u interesu naše struke, te u javnom interesu – i da pokušam da pružim doprinos i budem dio novih rješenja”, napisao je reditelj na svojoj stranici na Facebooku.

Vukčević dodaje da će podržavati sve ono što je u dosadašnjoj institucionalnoj kulturi rađeno dobro.

“Svojom novom ulogom, podržavaću pojedince i timove koji su ostvarivali rezultate, te projekte i procese koji su se pokazali značajnim. Na drugoj strani, kao neko ko decenijama participira u poslovima kulture, unapređenju standarda i akademskom obrazovanju umjetnosti, vjerujem da imam pravo da kažem da poznajem procese i izazove umjetničke i kulturne scene Crne Gore, te da ću znati da dam svoj puni doprinos u reformi naslijedjenog”, kazao je Vukčević.

Nekoliko stvari smatra preduslovima za angažman na ovoj poziciji.

“To je da kancelarije resora Kulture ostanu na Cetinju i da nastavimo da oživljavamo našu Prijestonicu, zatim, da se budžet za kulturu poveća u granicama mogućeg i da – konkursi za sva rukovodeća i mandatna mjesta u resoru i institucijama kulture postanu javni i transparentni, što do sada nije bio slučaj po pitanju kadrovskih rješenja. Navedeno nije mali početni zadatak i u tome ću istrajati”, obećava Vukčević.

Njegove aktivnosti će, kaže, biti prvenstveno usmjerene na hitne, srednjoročne i dugoročne ciljeve i svakom od tih ciljeva će, navodi, sa aspekta svoje nadležnosti, postaviti zahtjevne rokove, ne bi li ubrzali tempo rada.

“Hitnim tj. prioritetnim ciljevima, svakako smatram namjeru ublažavanja posledica epidemije koronavirusa u poslovima struke (u urgentnom i analitičkom dijalogu sa ciljnim grupama: reprezentativnim udruženjima i strukovnim udruženjima, predstavnicima javnih institucija i zainteresovanom stručnom javnošću – od stvaralaštva do kulturne baštine i kreativnih industrija), a zatim transparentne konkurse za upravljačka mjesta i projekte”, kazao je Vukčević.

Srednjoročni ciljevi će se, dodaje, odnositi na poboljšanje generalnih uslova za rad umjetnika preispitivanjem postojeće zakonske regulative reprezentativnih, umjetničkih i esnafskih udruženja, spram regionalne i EU prakse, sa ciljem kulturne demokratizacije (postojeća udruženja umjetnika, pogotovo ona reprezentativna, registrovana su kao NVO; treba provjeriti koliko je to kvalitetno rješenje); potom, kroz jačanje kulturnih institucija, decentralizaciju, otvaranje dijaloga, inicijative ka civilnom sektoru kao važnom, racionalnom, savremenom i kreativnom partneru procesa u Crnoj Gori, te kroz jačanje međunarodne saradnje i prepoznatljivosti crnogorske kulture.

“Dugoročni ciljevi će odnositi na uspostavljanje zahtjevnih kulturnih kriterijuma u nacionalnim okvirima, počev od minimiziranja kiča i šunda (kroz zakonsku regulativu i poresku obradu) do ukupnog preispitivanja zakonske regulative, primjenu evropskih standarda i dobre svjetske prakse u kulturi: izvršiti evaluaciju postojećih javnih politika, strategija, programa, modela i institucionalnog okvira finansiranja i javnog interesa kulture u Crnoj Gori, te unaprijediti ih kvalitetnijim rješenjima; unaprijediti saradnju po pitanju nezavisne kulturne scene, kao veoma važnog činioca kulture i umjetnosti, te jačanja kapaciteta za potrebama kulture osoba sa invaliditetom, kulture i potreba djece i mladih, kao i jačanja kadrovske politike”, ističe Vukčević.

Prema njegovim riječima, ništa od navedenog nije jednostavan proces.

“Očekujem partnere u svim licima zainteresovanim za reformu ovih pitanja, u javnom interesu; na drugoj strani – javno dajem obećanje da ću biti kvalitetan partner da saslušam i dam doprinos. Kreiraćemo transparentne procedure koje će nam u tome pomoći”, naveo je on.

Vukčević je mišljenja da je kultura jedna od najpotentnijih grana našeg društva i siguran je da od nje možemo stvarati okosnicu prosperiteta, a od svih kulturnih poslenika i umjetnika, naše najbolje reprezente, zadovoljne svojim statusom i mogućnostima.

“Ovom prilikom neću pominjati koliko deficita i problema postoji u kulturi; reći su samo da ću potencirati šanse i mogućnosti s kojima Crna Gora svoju kulturu može valorizovati bolje, stvarati uslove u kojima postajemo zemlja svjesna punog kapaciteta blaga svoje kulture i širine različitosti, koja svoju kulturu čuva, razvija i cijeni, a da svi oni koji nam dolaze u Crnu Goru, dolaze i zbog kulture: da je vide, da je čuju, da je osjete, da je pamte, da je požele – i da nas zbog nje, još više cijene i da nam se varaćaju”, kazao je Vukčević

Kao i do sada: sav rad u interesu javnosti – smatra mjerljivim.

“Iščekujući formalizaciju imenovanja na ovu poziciju, pozivam vas da pratite moj budući rad i ukupan rad resora kulture na Cetinju, te čitavog Ministarstva, da ga odmjerite, da nas kritikujete, da nam dajete prijedloge, komentare i sugestije i da se osjetite važnim i korisnim faktorom zbog kojeg sam se prihvatio ove dužnosti – da svi skupa radimo za građane Crne Gore i naš boljitak. Ova stranica će ubuduće biti moj lični kanal komunikacije sa svim pitanjima na ovu temu, uz sve zvanične i postojeće kanale komunikacije koje imaju kako Ministartvo tako i resor kulture. Ukupne navedene procese imenovao sam pojmom DEMOKRATIZACIJA KULTURE, sa ciljem da im se svi skupa približimo na najkvalitetniji način”, zaključuje Vukčević.