Izbori kao uvod u nove kombinatorike

    2 godine pre 14238 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Djeluje da će u obje opštine u nedjelju veče, a i nakon nje, biti ‘otvoreno’ više mogućih kombinacija i da ni u Beranama ni u Ulcinju niko neće imati apsolutnu vlast.

Prvi od brojnih ovogodišnjih izbornih ciklusa u Crnoj Gori očekuju nas u nedjelju. Na birališta će građani Berana i Ulcinja, gdje ovih dana kampanja ulazi u finiš. 

Uoči izbora, čini se, u obje opštine može se postaviti identično pitanje – do kakve će prekompozicije doći unutar većine na lokalnom nivou. 

U Beranama bi na to dominantno mogla uticati dva faktora – pojava nove liste iza koje stoji odlazeći premijer Zdravko Krivokapić, te izborni rezultat Socijalističke narodne partije, koji bi mogao biti posmatran kao refleksija zbivanja na državnom nivou. Skor SNP-a u Beranama, pritom, mogao bi uticati i na dalji tok sage o formiranju nove Vlade.

U Ulcinju je teško prognozirati bilo šta. Spram godinama dominantnih albanskih nacionalnih stranaka i Demokratske partije socijalista, ovog puta pojavljuje se i nešto šira koalicija u kojoj su URA, Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate i Albanska alternativa, koja ima znatan potencijal.

Tek djeluje kako će u obje opštine u nedjelju veče, a i nakon nje, biti ‘otvoreno’ više mogućih kombinacija i da ni u Beranama ni u Ulcinju niko neće imati apsolutnu vlast. 

BERANE

Osam lista učestvovaće na izborima u Beranama, gdje su tokom proteklih osam godina vlast predvodile postizborne koalicije DF-SNP, odnosno DF-SNP-Demokrate. Teško je, međutim, očekivati da će ta saradnja biti nastavljena i nakon nedjelje, a ključni faktori su ‘odbacivanje’ SNP-a usljed dešavanja na državnom nivou, ali i pojava nove liste koja bi pojedinim strankama mogla uzeti dio birača.

Kampanja u gradu na sjeveru protiče i uz teške riječi, no, za razliku od ranijih godina, one ovog puta padaju između stranaka koje dolaze iz sličnog ideološkog kruga, a koje su do juče zajedno bile u većini – bilo onoj na lokalnom, ili na državnom nivou.

Bitan faktor – nova lista

Tako je ovog puta u Beranama situacija znatno drugačija. To je, naravno, prilično uslovljeno onim što se dešava na državnom nivou, odnosno odlukom Socijalističke narodne partije da uđe u pregovore o formiranju manjinske Vlade.

Još jedan bitan faktor leži u tome što je sopstvenu listu lansirao i odlazeći premijer Zdravko Krivokapić, a ona će crpiti birače upravo iz onog tijela koje je bilo naklonjeno dosadašnjoj vlasti. Premda je Krivokapićev ministar Milojko Spajić prije desetak dana poručio kako njihova istraživanja govore da će “Berane sad” biti najjača lista na izborima – takve je procjene nezahvalno davati.

Veliki test za SNP

Dok i DF i Demokrate najavljuju odličan rezultat, tome ipak treba pristupiti sa oprezom – upravo jer bi pojava liste “Berane sad” mogla uticati na njihovo biračko tijelo. 

Izbori u Beranama biće, ipak, možda i najveći test za SNP. Ta stranka ovog puta izlazi samostalno, riječ je o jednoj od opština koje su njihovo tradicionalno uporište, pa će izborni rezultat jasno reći kako su odluke SNP-a sa državnog nivoa uticale na njihovo biračko tijelo.

Na izbore samostalno izlaze i Prava Crna Gora, Ujedinjena Crna Gora i lista “Berane ima alternativu”. 

Samo jedna suverenistička lista

Spram svih navedenih lista, na izbore ovog puta izlazi tek jedna lista u kojoj su suverenističke stranke – u pitanju je koalicija DPS-BS-SD-LP.

Jasno je kako je biračko tijelo u Beranama, naročito otkad je Petnjica postala samostalna opština, jedno od onih koje nije dominantno naklonjeno tim snagama, no biće zanimljivo vidjeti i kakav je ovog puta njihov rezultat. Podsjetimo, na izborima 2018. i 2020. godine podrška pomenutim strankama u Beranama bitno je oscilirala.

Građanski pokret URA nema listu u Beranama, baš kao ni SDP, koji je na prethodnim lokalnim izborima nastupio zajedno sa Demosom.

Brojke

Uoči izbora u Beranama, bitno je napraviti i osvrt na raniji period, kako bi bilo jasno ko raspolaže kakvim potencijalom. Primjera radi, DF, SNP i Demokrate su na parlamentarnim izborima 2020. godine u tom gradu osvojile gotovo 11 hiljada glasova, odnosno više od tri hiljade u odnosu na lokalne izbore održane 2018.

Sa druge strane, DPS, SD, BS i SDP su 2020. u Beranama imali oko šest hiljada glasova. A to je za gotovo dvije hiljade manje nego 2018. godine.

ULCINJ

Ulcinjski birači u nedjelju će se opredjeljivati između pet lista. U minule četiri godine tamo je na vlasti bio čitav konglomerat partija, predvodio ih je DPS, u međuvremenu ih je napustila Forca, a pet dana uoči izbora krajnje je nezahvalno i razmatrati kako bi nova većina mogla da izgleda nakon nedjelje.

U dosadašnjem toku kampanje, partije u Ulcinju više su bile posvećene porukama o svojim kvalitetima i programima, a manje na ‘ratove’ koji su tek povremeno vođeni saopštenjima. Za razliku od Berana, u Ulcinju su na svim listama, mimo Demokrata, zastupljene partije koje su uključene u priču o novoj Vladi – bilo kao potencijalni konstituenti ili kao oni koji bi trebalo da joj pruže podršku.

‘Osvježeni’ DPS u koaliciji sa BS

DPS je na parlamentarnim izborima 2020. godine u Ulcinju postigla jedan od najboljih rezultata, a ovog puta građanima nudi koalicionu listu sa BS. Zanimljivo je da – nalik onome što smo u decembru gledali na Cetinju i u Mojkovcu – nosilac te liste nije dosadašnji predsjednik opštine.

Posmatrajući listu, evidentno je kako na njoj nema pojedinih, gotovo decenijama prisutnih kadrova DPS-a, a čelna mjesta zauzeli su mahom mlađi ljudi. Dok bi u DPS-u vjerovatno ustvrdili kako je to odraz reformi, biće zanimljivo vidjeti njihov nedjeljni rezultat, pri čemu je teško očekivati da bi mogli da ponove ono što se dogodilo 2020.

“Za novi početak” – iznenađenje samo u Podgorici

Posmatračima iz Podgorice, najveće iznenađenje na početku kampanje bila je koalicija “Za novi početak” u kojoj su URA, SDP i SD. Bolje upućeni u lokalne političke prilike, ipak, u takvim paktiranjima neće naći ništa čudno, a pored tri pomenute partije na istoj su listi i Albanska alternativa i Demokratska partija.

Iako je u analizama ovog tipa nezahvalno baviti se prognozama, sigurno je kako je Ulcinj jedna od opština u kojima bi URA mogla ostvariti rast podrške u odnosu na ranije izbore. Doda li se tome činjenica da svaki od njenih partnera u koaliciju ulazi sa određenim biračkim tijelom, za očekivati je kako je u pitanju lista koja bi mogla imati zapažen rezultat. 

Nacionalne partije bez zajedničke liste

Premda su albanske nacionalne stranke na lokalne izbore u Tuzima izašle na jedinstvenoj listi, što je dalo odličan rezultat, u Ulcinju je drugačije. Dok Albanska alternativa i Demokratska partija idu sa grupom građanskih stranaka, Forca će nastupiti samostalno, a Demokratska unija Albanaca i Demokratski savez u koaliciji.

Sasvim je očekivana odluka Force o samostalnom nastupu. Riječ je o partiji koja u Ulcinju ima veliku podršku, pa ne treba isključiti ni scenario prema kojem bi upravo oni mogli postati ključni konstituent pri formiranju buduće lokalne vlasti. Uostalom, i prije osam godina bili su u identičnoj poziciji.

Albanska koalicija (DUA-DS) očito je mudar potez, s obzirom na to da obje stranke imaju ozbiljnu bazu birača. Da je tako, govori i podatak da su na prošlim lokalnim izborima, nastupivši na dvije liste, osvojili gotovo 29 odsto glasova. Doduše, DS je tada nastupila u koaliciji sa još dvije, uslovno rečeno, manje stranke.

Demokrate u borbi za cenzus

I ovog puta, u Ulcinju će nastupiti Demokrate. Na prošlim lokalnim izborima nijesu prešli cenzus, a dvije godine kasnije, na parlamentarnim izborima, ostvarili su još skromniji rezultat.

No, ovog puta, u najjužnijoj opštini neće nastupiti ni DF ni SNP, pa je pitanje da li će se nekoliko stotina njihovih birača na kraju opredijeliti za Demokrate. Bude li tako, onda bi pomenuta partija možda i mogla da pređe cenzus.

Brojke

Osvrt na brojke sa ranijih izbora, u slučaju Ulcinja i ne znači puno. Razlog tome su, već pomenute, gotovo hronične prekompozicije na političkoj sceni. No, treba naglasiti da je DPS na lokalnim izborima 2018. imala nepune tri hiljade glasova, a dvije godine kasnije 600 više. 

Podrška albanskim partijama je u oba ciklusa bila na nivou od pet do šest hiljada glasova, dok je URA 2018. osvojila oko 700, a dvije godine kasnije blizu 800 glasova.

BS, koja je koalicioni partner DPS-a, na oba posmatrana izborna ciklusa imala je oko 300 glasova, dok su SDP i SD, koji ovog puta idu sa GP URA, na prošlim parlamentarnim izborima zajedno imali više od hiljadu glasova.